Celý den na svahu? Doporučujeme vrstvit kvalitní materiály

Pokud si chcete letošní zimní sezónu opravdu užít, vezměte si příklad z běžců. Podle nich totiž neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení. A u lyžování nebo skialpinismu je to podobné. Potřebujete opravdu pouze sníh. Výkyvy teplot, vítr, sněžení ani déšť vás díky kvalitním a správně vrstveným materiálům nemůžou rozhodit.

Sjezdovka nebo terén?

Na sjezdovce vám bude stačit zateplená bunda a kalhoty, oboje s vodním sloupcem mezi 3000 až 5000 mm. Do volné přírody pak doporučujeme materiály, které odolají většímu tlaku vody a proudění větru. Vodní sloupec by měl mít minimální hodnotu 2000 mm a co se týče prodyšnosti, Hledejte 10000 g/m²/24 h nebo vyšší. Naproti tomu na sjezdovce vám stačí už 3000 g/m²/24 h.

Dokonalé vrstvení

V zásadě jde o to, že všechny vrstvy se musí navzájem doplňovat, Jen tak bude celek fungovat správně. Zásadníj sou principy vrstvení u skitouringu, skialpinismu nebo na běžkách, kde můžete podle náročnosti jednotlivé oblečení odkládat. Ani u sjezdového lyžování ale není na škodu je znát.

Funkční prádlo pro dokonalé pohodlí

Ne, že by ostatní oblečení nebylo důležité, ale termoprádlo se přímo se dotýká těla a je zodpovědné za odvádění potu. Šetřit na něm se tedy rozhodně nevyplácí. Právě díky topům a nátělníkům z funkčních materiálů neprochladnete ani při dlouhém čekání ve frontě nebo během jízdy na lanovce.

Odolný polyuretan a univerzální polyester

Většina funkčního prádla se dnes vyrábí z polyesteru, který se díky moderním technologiím dostal na velmi vysokou úroveň a v mnohém poráží dražší přírodní materiály. Polyuretan je zase odolnější proti poškození, a tak se používá hlavně na povrchové úpravy bund nebo kalhot, tzv. zátěr, kdy se v tenké vrstvě nanáší rovnou na tkaninu. Vedle toho se můžete setkat i s pojmem membrána. Tu tvoří jedna nebo i více vrstev, které se zpravidla vkládají mezi vrchní část a podšívku, případně můžou být s jednou z nich spojené.

Merino vlnu nemusíte prát po prvním nošení

Druhá vrstva izoluje, chrání před ztrátou tepla a navíc pomáhá první vrstvě odvést vlhkost od těla. Díky tomu se budete cítit příjemně i při velkých výkyvech počasí. Podle konkrétní aktivity a venkovní teploty tedy zvolte tričko z dlouhým rukávem nebo mikinu. Na výběr máte opět syntetické materiály a také přírodní merino vlnu, u které si sice připlatíte, ale zase vám déle vydrží. Velký výběr funkčního oblečení z merina najdete třeba  u značky Sweet Protection.

Péřové bundy nebo syntetické materiály

U zateplených bund na sjezdovky sledujte nejen povrchový materiál, ale také druh výplně. I když má peří úžasné termoregulační vlastnosti, hodí se spíše do města než na lyže. Syntetické materiály na podobné bázi jsou mnohem odolnější proti vlhkosti a ty nové už vás udrží v teple skoro stejně jako jejich přírodní vzor. A pozor, některé bundy značky Phenix mají i speciální ventilační systém nebo voděodolné zipy. Na běžky nebo skialpy vám ale mnohdy stačí lehčí sofshellová bunda s podlepenými švy.

x